Oomipood
Otsing
Viimased postitused
Oomipoe jõulukataloog 2019
Sirvi meie trükivärsket jõulukataloogi, millest leiab 270+ kingiideed. Pakk...
Loe edasi
UUS! Test- ja mõõteseadmete kataloog
Mida tähendab TRMS ja NCV? Mida näitavad ohutuskategooriad ja pingeklassid?...
Loe edasi
Kas valida modifitseeritud või puhta siinusega pingemuundur?
Mis on muunduri ülesanne?Käsitleme siinkohal muundureid, mis on mõeldud aut...
Loe edasi
Startup STEMI uus kuuejalgne haridusrobot HEXAPOD
Kui sa ei ole veel STEMI Education’ist kuulnud, siis nad on grupp Horvaatia...
Loe edasi
Intelligentne juhtmevaba koduautomaatika süsteem EXTA FREE
Firma Zamel juhtmevabad moodulid sarjast EXTA FREE annavad Teile võimal...
Loe edasi

Mutipeletaja elektroonikakonstruktor

Mutid ja vesirotid on aiapidaja suured vaenlased ja pidev peavalu allikas. Ikka ja jälle avastad, et loomakesed on kartulisaagi enne sind ära koristanud, jättes alles vaid viletsad mugulad. Või et seni sile murupind vajub astudes kahtlaselt sügavale – neetud, see on vist nende peakäik. Hea et ei komistanud...

Mis siis aitab?

Ega nuhtluse vastu universaalset imerohtu olegi kuid midagi saab siiski ära teha. Üks võimalus on osta poest või ehitada ise seade, mis tekitaks loomi häirivaid helisid. Et nad ära ei harjuks (inimesed suudavad ka peale mõneajalist kohanemist raudtee ääres elada), peaksid helid olema võimalikult erinevad ja tekkima suvalistel aegadel. Isemeisterdajatele ongi käesolev konstruktor, mis kõike seda teebki.

Skeem

Elektrooniline mutipeletaja konstruktor

Seadme skeem on ülilihtne: vaid juhtprotsessor U1, toitdet siluv kondensaator C1 ja muidugi heliallikas ise, mis joodetakse klemmide JP3 ja JP4 külge.

Ülepinge ja vale polaarsusega toite eest kaitseb skeemi stabilitron D1 (pingele 5,1V). Skeem töötab pingevahemikus 2,7...5V. Mida kõrgem pinge, seda valjemat häält vidin teeb. Toiteks sobivad näiteks 4 AAA-akut või patareid.

Kuna patareide pidev vahetamine on üsna kallis, tasub pigem eelistada akusid. Katsed näitasid, et ühe 3,7V liitium-ioon akuga mahutavusega 1,8 A/h töötab mutipeletaja vähemalt 3 kuud järjest.

Vidin tekitab juhusliku arvu (kuni 10) juhusliku kestusega ja juhusliku tooniga helisid. Peale iga sellist „kiirguspaketti“ tekitatakse (jällegi juhusliku kestusega) paus.

Tegevuse täpsustus: Kui pin 5 on maas, on maksimum paus ca 30 sekundit, kui kõrge siis ~60 sekundit.
 

Kõik vajalikud komponendid koos valmis trükkplaadi ja eelprogrammeeritud protsessoriga leiad siit


Mille sisse skeem peita?

Mutipeletaja korpuse variante on palju. Kindlasti peaks see olema niiskuskindel, et elektroonikaplaat kahjustada ei saaks. Veendusin, et niiskusisolatsioon peab olema väga hea – oma esimese korpuseversiooni puhul pidin sügisel seadmeid talvepuhkusele viimise asemel trükiplaadid ära viskama. Niivõrd läbi oli kõik mädanenud.

Üks võimalus on kasutada korpuseks LED-aiavalgusti roostekindlat jalatoru. See on piisavalt kerge ja tema vastu surutud kiirgur paneb kogu toru kaasa helisema. Just seda ongi vaja! Toru alumine pinnasesse surutav ots tuleb hoolikalt tihenda nt kuumliimi või silikooniga.

Teine võimalus on kasutada plastist elektriinstallatsioonitoru. Otsad suletakse samadele torudele mõeldud korkidega, alumise korgi liimime veetihedalt kinni.

Mutipeleti töös

Kas kirjeldatud seadmest on ka tegelikult abi?

Kuidas võtta..minu suvilast kadusid mutid peale „taskuraadiote“ - nagu ma vidinaid naljatades kutsun – paigaldamist ära, vaid üksikud külalisesinejad julgesid veel seda kohta väisata.

Tuttav tegi ka „leviraadiuse“ katse. Selgus, et üks peletaja tekitas muttidele 6..10m raadiusega ebameeldivuse tsooni kust loomad ära kolisid. Katseks tõsteti peletaja teise kohta. Mutid tulid vidina algsesse asupaika tagasi kuid kadusid uuest kohast. Vist siis mingi abi on ?

Seadmest lähemalt saab lugeda ajakirjast „Horisont“ ( http://www.horisont.ee/node/1026 ) või autori kodulehelt (http://parsek.yf.ttu.ee/~felc/index_files/Page387.htm ). Viimaselt võib leida ka protsessori ränikivises kõhus oleva koodi lähteteksti. Kood on vaba kasutamiseks mitteärilistel eesmärkidel.

Veljo Sinivee: TTÜ füüsikainstituut, elektroonikainsener

Dormikor OÜ, Peterburi tee 90f, 11415, Tallinn, Eesti
Oomipood © 2019